Страждаєте від безсоння? Тоді вам варто знати, що однією з причин вашої бадьорості вночі може бути світлове забруднення. Що це за феномен та у який спосіб він впливає на людей та інші живі організми далі у матеріалі.
Світлове забруднення — це фізичний ефект, який порушує стан природного освітлення. Головна проблема полягає в надмірному використанні штучних джерел світла й додатковому освітленні прилеглих зон, окрім конкретних. Яким чином, з фізичної точки зору, світлове забруднення впливає на навколишнє середовище й часто створює дискомфорт для жителів? Розсіяне світло забруднює нічний небосхил, адже випромінює частки світлового потоку у верхню півсферу. Ефект освітлення неба посилюється частинками пилу й аерозолями, поширеними в повітрі. Саме ці частинки додатково заломлюють, відбивають і розсіюють світло, що випромінюється. Витрати електричної енергії на зовнішнє освітлення зростають, а надмірне нічне освітлення спричиняє зростання витрат електроенергії та викидів парникових газів. До того ж світлове забруднення може впливати на астрономічні спостереження.
Ефект світлового забруднення є небезпечним, адже може викликати аномалії в флорі та фауні, негативно впливати на розвиток нічних видів комах, рослин та мікроорганізмів. Зокрема, через свою кольорову температуру та інтенсивність випромінювання, економні світлодіодні LED лампи шкідливо впливають на різні фактори. Наприклад, у статті Nature стверджують, що штучне освітлення може становити загрозу для опилення врожаю нічними комахами та сильно змінювати поведінку птахів, які звикли мігрувати вночі. Відсутність стандартів у галузі LED та їх масштабне використання на рівне міст збільшуватиме ріст світлового забруднення. Рішенням може бути впровадження стандартів для LED освітлення, а також визначення навантаження на довкілля у разі проектування вуличного освітлення LED лампами.
Для того, щоб вирішити проблему світлового забруднення, потрібно використовувати нові типи освітлювальних приладів та більш ефективні джерела світла, наприклад, натрієві лампи високого і низького тиску. Впровадження інтелектуального освітлення вулиць, що здатне автоматично регулювати потужність ліхтарів удень та вночі, встановлення їх оптимального графіку роботи – найкраще розв’язання проблеми. До речі, міська влада вже працює над вирішенням цього питання.
А як щодо штучних джерел світла, що оточують нас кожен день та знаходяться у наших домівках? Надмірне використання LED ламп є шкідливим для нашого самопочуття. Дане освітлення найбільше пригнічує вироблення організмом снодійного гормону мелатоніну, через що у вас може відбуватися порушення сну. Саме тому не рекомендується спати в кімнаті, де працює комп’ютер, телевізор та інші гаджети, адже їхні монітори випромінюють блакитне світло як у LED ламп. Штучне нічне освітлення може викликати порушення біологічних ритмів, що у свою чергу може призвести до метаболічних і хронічних захворювань.