Як потрапити в IT? Скільки може отримати новачок на старті? А скільки заробляють фахівці після пари років роботи в IT-сфері? Яку мову програмування вибрати для вивчення? Чи правда, що IT-фахівці «снікерінгують»? Які недоліки в галузі при всіх її перевагах? Як знайти компанію, якій довірити розробку, щоб не переплачувати 30 тисяч доларів США і більше?
На ці та багато інших питань відповідає фахівець з 9-річним стажем, Програміст на Python, Team Lead та співзасновник стартапу Python Tech Solutions.
Що таке IT-сфера простими словами?
У широкому сенсі цього слова, ІТ – це розробка програмного забезпечення на замовлення. Водночас в Україні, на пострадянському просторі та в країнах Азії, таких як Індія та Пакистан, більшість ІТ-компаній не створюють власних продуктів (програмне забезпечення, сервіси, ігри тощо), а надають послуги з розробки як підрядник, тобто знаходяться на аутсорсингу. Серед них, як зазначив Єгор Буркін, є найвідоміші лідери українського ринку, включаючи SoftServe (https://www.softserveinc.com/uk-ua), Ciklum, Sigma Software, GlobalLogic.
Перебільшуючи, діяльність аутсорсингових IT-компаній можна порівняти з торговими підприємствами, адже фактично вони знаходять фахівців, які можуть виконати певне завдання (розробку, проектування, тестування тощо) відносно дешево, а продають свої послуги в США, Канаді, Західній Європі значно дорожче.
Як Єгор Буркін потрапив в IT-сферу?
“У мене не найтиповіша кар’єра в ІТ-сфері”, – каже Буркін. — Спочатку я прийшов сюди зі сфери продажів. Через знайомих мене запросили в молоду компанію «Еверест», яка сьогодні вже не існує (зробили однойменну заявку) менеджером з продажу. Це той рідкісний випадок, коли частково український бізнес намагався створити власний продукт. Моїм завданням було знайти інвесторів різного рівня (від малого до великого).
Наш стартап розкидав гроші, і, незважаючи на невеликий штат, витрачав близько $100 000 на місяць. Та частина команди, яка перебувала в США, переїхала в прохолодний район Сан-Франциско Президіо, вони там були просто шикарні.
Як новачок в IT-сфері, я подумав «це моя золота жила», мені потрібно рухатися з продажів кудись в технічну сферу, адже зарплати там в 3-4 рази вище. Як тільки я натякнув на це своєму менеджеру, мені відразу запропонували безкоштовні курси з розробки на Python. До речі, закінчити їх я не встиг, і проект «Еверест» закрили, залишився без роботи, але ненадовго. На курсах пропонували працевлаштування «молодшим» в інший невеликий, суто українська, і вже аутсорсингова компанія.
Як потрапити в IT сьогодні?
Існує кілька основних способів потрапити в сферу інформаційних технологій в Україні. Основних чотири, зазначає Єгор Буркін:
- через особистих знайомих. Це відмінний варіант для нетехнічних спеціальностей, тобто не для розробників і дизайнерів. Цей варіант підійде менеджерам з продажу, маркетологам, HR-фахівцям і навіть деяким тестувальникам;
- через різні спеціалізовані навчальні курси. Їх фішка в тому, що вони часто відносно недорогі – доступні багатьом українцям, при цьому навчають азам за короткий проміжок часу. Але є і підводні камені. По-перше, не всі курси гарантують подальше працевлаштування. По-друге, деякі вчать вже не програмуванню, дизайну або тестуванню, а правилам проходження співбесіди (тобто надходять як автошколи – не вчать всіх правилам водіння, і як скласти іспит на права). По-третє, іноді теорії багато, але практики дуже мало, і компаніям потрібні практичні навички;
«До речі, у 2020 році я викладав курси з основ програмування на Python. Не буду називати компанію, з якою співпрацював, оскільки незадоволений тим, як організатор виконав свої обіцянки працевлаштувати студентів. Але в той же час зі своєї групи з 15 чоловік я точно знаю, що четверо з них сьогодні працюють в IT-сфері, і один з них зараз зі мною в команді Python Tech Solutions. через стажування в технічних університетах. В Україні дуже добре вчать розвитку.
- ХНУРЕ (https://nure.ua/), НТУУ КПІ, Національного університету «Львівська політехніка» та Київського національного університету імені Шевченка. Це хороший варіант для молодих людей, які не поспішають працевлаштовуватися, адже класична освіта – це 4 роки для бакалаврату і ще один-два роки для магістра. Хоча нерідкі випадки, коли аутсорсингові IT-компанії підбирають успішних студентів вже через 2-3 роки навчання. Деякі відраховуються і не закінчують університет, деякі потім переводяться на заочну форму. Є приклади, коли ті, хто був відрахований раніше, через певну кількість років, відновлюються і чисто для себе завершують навчання або вступають до аспірантури;
- стажування у великих українських ІТ-компаніях. Це робочий варіант працевлаштування, який доступний новачкам, які, як правило, мають хоча б базовий досвід. Зазвичай, як зазначає Єгор Буркін, компанії беруть на стажування людей, які пройшли курси розробки, але не мають достатнього практичного досвіду. Дійсно якісне навчання з перспективою працевлаштування забезпечують такі великі гравці українського ІТ-ринку – Genesis IT School, NIX Solutions, Netpeak, згаданий раніше Sigma, Global Logic тощо. Саме стажування є ефективним способом обійти ситуацію із замкнутим колом, коли бізнес шукає людей з досвідом, а на ринку праці є багато кандидатів, які поки не можуть отримати цей самий досвід.
Окремо Єгор Буркін виділяє невеликий сегмент людей-самоучок, які шляхом самостійного навчання починають, наприклад, створювати сайти або прості мобільні додатки. Вони працюють віддалено як позаштатні фахівці. Вони прокачують свої технічні навички, досягнувши певного рівня, можуть піти в великі аутсорсингові компанії, якщо втомляться шукати проекти самостійно, або продовжити позаштатну кар’єру, але часто самі диктують умови клієнтам. Такі шлях в IT – скоріше виняток з правил, але є історії успіху, наприклад, Джойс Акіко, Остін Тукаберрі, Антон Одман та ін.
Найшвидший вхід в IT – скільки часу це займе?
У ході реклами вони можуть обіцяти терміни в кілька тижнів, як в Genius.Space (https://genius.space/). Більш реалістичним виглядає період близько півроку, вважає Єгор Буркін. Сюди входить час навчання на курсах (від 3 місяців), а потім безкоштовне (тобто неоплачуване) стажування (ще 3 місяці) в IT-компанії. Після цього можна розраховувати на заробіток.
«У моїй практиці є різні приклади. Наприклад, співробітник відділу кадрів вузу з хорошим знанням англійської мови влаштувався на посаду менеджера з персоналу. Весь процес «потрапляння в IT» зайняв у неї всього пару тижнів – звільнитися з попереднього місця роботи і відкрити ФОП в податковій. Бувають і зворотні ситуації. Чоловік колеги вже 4 роки в IT-сфері з посади інженера на державному підприємстві (звільнився там давним-давно). Він закінчив як мінімум два спеціалізованих курсу, вже пройшов 3 стажування в різних компаніях, але поки не отримав пропозиції. Може, це зовсім не його, я не знаю”.
Як проходять співбесіди в ІТ-компаніях і процес найму в цілому?
В цілому при влаштуванні на роботу в цій сфері всі процеси проходять так само, як і в інших сферах. Насамперед необхідно відправити резюме і переглянути його відповідними фахівцями компанії – менеджерами з персоналу. Також досить поширеною практикою є надання тестових завдань. Звичайно, людям з досвідом розробки навряд чи запропонують тести, підкреслює Єгор Буркін. Але 3 роки тому він отримав таку пропозицію від HR-фахівця. «Пам’ятаю, що ввічливо відмовився, посилаючись на поточну зайнятість мого проекту, – посміхається Єгор. А ось новачкам, та й тим, хто зовсім не має досвіду, цього робити не варто – краще виконати тестове завдання і тим самим підтвердити свої компетенції.
Якщо початковий етап відбору пройдено, то кандидата запросять на співбесіду. Їх може бути кілька, але останнім часом намітилася тенденція вирішувати всі питання в рамках однієї зустрічі. Спочатку HR-фахівець дізнається, що його цікавить, потім підключається представник відділу, куди хоче потрапити кандидат, і / або хтось із топ-менеджменту IT-компанії.
«Що зазвичай запитують в інтерв’ю? — перепитує Єгор Буркін. – На жаль, і це дуже поширена практика: роботодавці сьогодні задають масу теоретичних питань під час співбесід, незалежно від того, на яку посаду претендує претендент. Це стосується посад менеджерів проектів, бізнес-аналітиків, тестувальників, розробників, дизайнерів. Однак часто вся ця теорія не потрібна для самої роботи. Таким чином, роботодавець хоче дізнатися базу знань здобувача. Якщо кандидат проявить себе в процесі співбесіди, то з великою часткою ймовірності його візьмуть на роботу.
При цьому в більшості випадків ще одним обов’язковим навиком для роботи в IT-сфері є добре знання англійської мови. Як правило, на рівні Intermediate, а для деяких посад – навіть вище.
Скільки заробляють в IT-сфері?
Зарплати, які обіцяють на різних курсах, такі як $ 2000, $ 3000, $ 5000 і ще більш високі суми в місяць – все це дійсно реально, підкреслює Єгор Буркін. Але при цьому зарплата фахівця в тій чи іншій мірі залежить від того, скільки грошей він приносить в свою компанію, а все тому, що вона може бути застосована до аутсорсингових фірм, Вони фактично «продають» навички людини західному бізнесу. Якщо його внесок в реалізацію проекту дійсно великий, то фахівець цінується і буде багато заробляти.
Потрібно розуміти, що за півроку в IT-професії лише одиниці зможуть отримати кілька тисяч доларів США. В Україні фахівці початкового рівня (розробники, дизайнери, тестувальники та нетехнічний персонал) на старті мають від 400 до 700 USD.
“Ось ви переходите до DOU (https://dou.ua/), розповідає Єгор Буркін. – Звичайно, найцікавішим там є розділ «Зарплати». Відразу відкривається посада Middle Software Engineer (і до речі, без будь-якої прив’язки до мов програмування) і там на грудень 2022 року ви бачите вилку від 2000 до 3400 доларів при середній зарплаті 2600 USD. Але стати «середняком» можна в середньому за 2 роки роботи. Тому новачкам потрібно придивитися до посад Junior, де середня зарплата становить 800 доларів, а точніше навіть до Intern / Trainee – де 450 USD.
Багато що також залежить від спеціалізації технічних працівників. Застосуємо до програмістів: ті, хто працює на C++, PHP, отримують трохи менше (не кажучи вже про 1С), а розробники Java, Python і Ruby отримують більше.
Коли можна розраховувати на дійсно великі зарплати?
«Напевно, головна особливість IT в тому, що заробітна плата тут дійсно стрімко зростає, – переконаний Єгор Буркін. – Якщо людина відмінно справляється зі своєю роботою і не псує, то він буде систематично її збільшувати. А для ініціативних і активних співробітників підвищення, як правило, йдуть майже в геометричній прогресії. По крайней мере, на старті кар’єри, коли початкова зарплата невелика.
$500 зі старту кар’єри в IT-сфері вражають далеко не всіх. Так, коли мінімальна зарплата в Україні у 2023 році становить 6700 грн, то 500 доларів – це хороші гроші. А ось досвідчені люди інших професій, наприклад, економісти, юристи, перекладачі, підприємці, менеджери, часом не готові спускатися вниз. Заковика тут в тому, що в своїй професії вони найчастіше досягали стелі і навряд чи через 2 роки зможуть отримувати набагато більше, ніж сьогодні. В ІТ все інакше. Завжди є практика перегляду зарплат. У великих аутсорсингових компаніях в Україні підвищення зазвичай даються кожні 6 місяців або раз на рік. Відносно невеликі фірми можуть захотіти рідше переглядати зарплати, але їм необхідно утримувати цінних співробітників, тому їм також потрібно щороку давати підвищення.
«Дружина мого друга перейшла в IT-сферу 2,5 роки тому, – розповідає Буркін. «У неї була хороша робота в компанії «Ернст енд Янг» (https://www.ey.com/uk_ua) в Києві, де платили хороші за українськими мірками гроші. Якщо я не помиляюся, вона отримала більше 1000 USD. Але я втомився і вирішив змінити професію. Влаштувалася бізнес-аналітиком у відносно невелику IT-компанію. На старті їй пропонували близько 500 доларів, тобто майже в 2 рази менше, ніж вона отримувала раніше. Здавалося б, дауншифтинг. Але 8 місяців тому, коли я ще працював не на себе, а на N-iX (https://careers.n-ix.com/), це проходило в моїй команді. Так її зарплатні очікування склали 2500 доларів. Ми дали їй ці гроші, але в підсумку вона вибрала конкурентів.
В ІТ більше чоловіків, а жінок менше. Чому так?
Хлопці з DOU нещодавно провели велике дослідження. Вони взяли відкриті дані Міністерства юстиції України про ФОПів і з’ясували, що в нашій ІТ-сфері працює приблизно 312 тисяч фахівців, з яких 240,5 тисяч осіб – чоловіки. Тобто тільки 23% представниць прекрасної статі. Так, деякі нетехнічні фахівці галузі працюють не за договором, як ФОПи, а в державі, І це часто жінки, але в цілому все ж спостерігається явний ухил.
Серед 312 000 ІТ-спеціалістів майже половина є розробниками. Серед них 92% – чоловіки і тільки 8% – жінки. Найбільше представниць прекрасної статі працює серед менеджерів (а саме HR / Рекрутинг і Customer Success) – майже 40% і серед QA-тестувальників – 36%.
«Технічних фахівців серед чоловіків більше, і це цілком логічно, як і те, що серед жінок є перевага серед гуманітаріїв», – переконаний Єгор Буркін. — Інший момент — певні упередження та нерівне ставлення до хлопців та дівчат в ІТ-компаніях в Україні все ще так чи інакше зберігаються. За інших рівних умов при відборі кандидата вибирається чоловік, а не жінка. Це так званий радянський підхід, при якому роботодавець думає на майбутнє і вважає, що через кілька років жінка піде в декрет і кине роботу мінімум на 3 роки (або не повернеться зовсім).
Коли я був на посаді Team Lead у відділі розвитку на одному з попередніх місць роботи (невелика компанія), то одного разу прийняв подібне спірне рішення. За результатами співбесід було два основних кандидата з приблизно однаковою кваліфікацією та очікуваннями щодо заробітної плати. Ними були чоловік і жінка. Я вибрала чоловіка. В цілому я не пишаюся таким вибором, так як цей фахівець в результаті надовго з нами не затримався. По суті, це був мій косяк. Але справа в тому, що якби я схвалював жінку, то вище керівництво все одно наполягало б на чоловікові. Я просто грав на випередження».
Чи існує дискримінація жінок в ІТ за ознакою заробітної плати чи за іншими ознаками?
Фактор «візьмемо чоловіка, адже він не піде в декретну відпустку» все одно залишається. Але вона з кожним роком втрачає свою актуальність, впевнений Єгор Буркін. По-перше, IT-фахівці в Україні можуть дозволити собі досить багато, включаючи няню або навіть кілька нянь. Все частіше, якщо айтішниця йде в декретну відпустку, то через 4-6 місяців вона повертається. А часто працює навіть краще, ніж до народження дитини. По-друге, набирає популярність і практика виходу чоловіка в декретну відпустку. «Двоє моїх колег з N-iX зробили це, тому що були на межі професійного вигорання і потребували відпочинку.
Так, 15 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матерів і батьків щодо догляду за дитиною» (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=69204) і з тих пір чоловіки можуть піти в декретну відпустку. Впевнений, що така практика буде ставати все більш поширеною не тільки в ІТ-сфері».
У плані заробітної плати однозначно немає дискримінації в сфері інформаційних технологій. Зарплати визначаються не статевою ознакою, а компетенціями, тобто цей фактор може бути актуальним тільки у топ-менеджменту, але ніяк не в інших спеціалізаціях.
«На побутовому рівні залишається певна гендерна упередженість, яка іноді проявляється, наприклад, у всіляких некоректних жартах і саркастичних коментарях на кшталт «Відразу зрозуміло, що цей код написала жінка». Не буду наводити більш грубі приклади, хоча, на жаль, вони існують. Цей тип гендерних упереджень потенційно може перешкоджати прогресу жінок-розробників у галузі. Я думаю, що компаніям важливо переконатися, що їхні процеси найму є справедливими та вільними від будь-якої дискримінації».
Яку мову програмування повинен вивчити новачок, щоб досягти успіху в IT?
«Я працюю над Python багато років, тому нічого оригінального пропонувати не буду», – з посмішкою каже Єгор Буркін. – Дійсно, згідно з опитуваннями по Habr, іншим дослідженням, ця мова програмування добре підходить для початківців, оскільки приваблює простим синтаксисом – він порівняно легкий у вивченні. При цьому Python сьогодні користується великим попитом, оскільки використовується для створення веб-додатків, ігор, причому дійсно успішних і відомих, таких як Battlefield (https://www.ea.com/ru-ru/games/battlefield/all-battlefield), Civilization 4, Mount and Blade і т.д.
Перспективність цієї мови програмування підтверджується ще й тим, що вона затребувана в розробках, пов’язаних зі штучним інтелектом і машинним навчанням – супер бігових напрямках У 2023 році чогось вартий тільки GPT-чат (https://chat.openai.com/).
З інших популярних для вивчення початківцями мов можна порекомендувати наступні:
- JavaScript досі залишається основною мовою веб-розробки у світі;
- Java. Широко використовується при створенні Android-додатків, різних корпоративних систем, а також хороший своєю платформної незалежністю і простотою масштабування продуктів на її основі;
- C# є однією з найбільш універсальних мов програмування.
Як це працює в IT-компанії? Які плюси і мінуси?
Звичайно, умови праці і колективи скрізь різні. Але в ІТ майже немає дійсно поганих, брудних і мертвих офісів, крім найменших компаній, і ти йдеш туди новачком без досвіду або другом творця. Великі компанії мають відмінні умови праці, хороше обладнання для роботи, різні чіпи. Так, для офісів на кшталт Google (https://about.google/intl/ALL_ru/) або Facebook Українським лідерам індустрії ще далеко, але в цілому безкоштовна кава, сніданки (а іноді і безкоштовні обіди), фрукти, зони відпочинку з приставками, караоке і багато іншого – даність. Невеликі фірми часто пропонують більш дружний, згуртований колектив.
У деяких компаніях проводяться дуже круті корпоративи. Принаймні до пандемії Covid 19 і повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року так і було. Виїзди на місця, різноманітні тімбілдінги в офісі, в кафе та інше, концерти зірок шоу-бізнесу для співробітників і багато іншого. Нічого подібного в інших областях немає.
Сьогодні в IT-сфері все менше формалізму і більше турботи про співробітника як особистість. Вітаються як питання, пов’язані з роботою, так і спілкування на особисті теми. Та й писати папери на ім’я начальника, щоб піти сьогодні на годину раніше точно не потрібно.
Але не всі бюрократичні питання вже усунені, вважає Єгор Буркін. Наприклад, поїздка у відпустку в великі аутсорсингові компанії – справа серйозна з великою кількістю погоджень. Уточнити цей момент потрібно у керівника своєї команди, свого ліда, представників з боку замовника, а також бухгалтерії. Так, не може бути й мови про те, щоб відвідати цих людей особисто або написати якісь заяви. Іноді це не займає багато часу, Але якщо врахувати, що у людей може бути багато власної роботи, то в цілому швидко вирішити питання не представляється можливим. На жаль, немає ніякої гарантії, що це призведе до бажаних дат, щоб піти у відпустку. Іноді на передостанньому кроці схвалення виявляється, що ваш колега-забудовник домовився вчора в ті ж дні, тому краще відкласти свою відпустку на кілька тижнів.
Віддалена робота та гнучкий графік в ІТ «Під час пандемії коронавірусу майже всі українські ІТ-компанії
перейшли на віддалену роботу. – розповідає Єгор Буркін. – Фактично такий формат триває і сьогодні. В результаті це стало додатковою перевагою для багатьох. І справа навіть не в меншому контролі. IT-фахівець все одно повинен справлятися зі своїми обов’язками. Просто зараз набагато більше гнучкості в роботі. Про що йде мова? Співробітники можуть взяти відгул в той чи інший день, а потім погасити борги у вихідні. Або, наприклад, не обов’язково перебувати на робочому місці з 9 до 17 годин. Можна працювати в нетрадиційні години, наприклад, 4 години вранці і 4 ближче до вечора, а вдень ходити на тренування або просто спати.
Але гнучкість досягається не завжди, так як практично всі IT-фахівці сьогодні використовують в роботі методи agile-розробки, в тому числі Agile, методологію Scrum (https://ru.wikipedia.org/wiki/Scrum). Не вдаючись у подробиці, це означає, що у кожного фахівця є як мінімум 2-3 зустрічі (зустрічі з колегами для обговорень, а при роботі віддалено – дзвінки). На проекті Зустрічі менеджерів, керівників команд та бізнес-аналітиків до 10 штук щодня. При цьому не завжди є можливість залишити не на півгодини протягом дня, а на 2-3 години.
В цілому гнучкий графік може бути вигідний всім – і роботодавцю, і працівнику. Якщо людина відмінно справляється з усіма обов’язками, то коли саме він працює, особливого значення не має. Для IT-фахівців, переконаний Буркін, легко змінні години роботи допомагають знизити рівень стресу і дозволяють мати більше часу на особисті справи.
Зворотною стороною гнучкого графіка часто є понаднормова робота, яка в IT називається crunches або понаднормово. Часто межі між робочим і особистим часом стираються, колеги або керівники «промацують» межі дозволеного: можуть один раз пізно ввечері написати з купою вибачень і прохань. Хтось відповість вже на наступний день, адже ніч – час для сну. А хтось відреагує і виконає завдання в неробочий час. Після цього подібні ситуації можуть стати Норма.
«Я пригнічую такі крайнощі і як виконавець, і як керівник, – підкреслює Єгор Буркін. «Але є й інші побічні ефекти гнучкого графіка, крім понаднормових. Це, наприклад, необхідність узгодження певних робочих моментів. Часто розробник щось уточнює у менеджера, тестувальника, дизайнера або інших фахівців, і вони діють аналогічно. І тому умовному Володимиру потрібно почекати пару годин для з’ясування дрібних питань (дійсно друга справа), адже у колеги Сергія гнучкий графік і його ще немає на робочому місці (не ввечері або рано вранці, а в денний час).
Чи штрафують в ІТ-сфері?
«У всіх компаніях, в яких я пропрацював ці 9 років, і на всіх посадах, які я обіймав (від менеджера з продажу та молодшого до старшого інженера-програміста та team lead), мене жодного разу не штрафували. Тобто матеріальні покарання в ІТ не практикуються. Якщо ви переплутали код або пропустили термін, а таке все одно відбувається, то бесіду з вами особисто проведе ваш безпосередній керівник. Це буде спілкування один на один, а не загальний мітинг з іншими людьми, від вас можуть зажадати пояснити причини, лаяти, просити не допускати цього.
Але я все одно зіткнувся з певним видом штрафних санкцій. На 2 роботах з шести до звільнення (за власним бажанням) я не отримував останню зарплату. Так було на першому місці роботи, але там компанія фактично припинила своє існування, гроші закінчилися. Моя друга компанія, NerdySoft, не збанкрутувала, але і з якоїсь причини не виплатила останню зарплату. Тому, коли я пішов з третього місця роботи (було Dev.Pro), я навіть нічого не очікував і був Навіть приємно здивований. Такі дивні речі більше не повторювалися.
IT-спеціалісти в Україні «снікер» чи ні?
За українськими мірками середньостатистичний представник ІТ-індустрії відчуває себе впевненіше і є досить заможною людиною. При цьому він заробляє гроші чесною працею, і звинувачувати його в тому, що зарплати в цій сфері в 5-10 разів вище, ніж в освіті, медицині, сфері послуг і т. Д., Не зовсім коректно.
Високий попит на кваліфікованих розробників тягне за собою подальше зростання зарплат, а прив’язка заробітку до стабільної іноземної валюти дозволяє IT-фахівцям відчувати себе впевнено і відносно комфортно навіть у найскладніші часи.
«Все залежить від того, що мається на увазі під терміном «снікеред», – говорить Єгор Буркін. – На відміну від деяких політиків та інших корупціонерів, лише деякі айтішники купують автомобілі преміум-класу, такі як BMW або Mercedes-Benz, живуть на віллах або будинках по 300-500 квадратних метрів, відпочивають в кращих готелях світу, таких як Baros Maldives на Мальдівах. Просто вони заробляють свої гроші, а не отримують їх просто так.
Звичайно, бувають і ексцеси. Я, наприклад, сам відмовився від пропозиції, коли мені дали надбавку в 500 доларів, зробивши вибір на користь більш цікавого проекту, де я зміг вивчити відносно нові для себе технології. При цьому я розумію, що в моєму випадку це лише різниця в заробітній платі, а для когось, як вчитель у школі чи працівник супермаркету в Києві, це недосяжні цифри зарплати. Для мене це було важке рішення, В результаті я рада, що вибрала більш цікаву роботу, в результаті цей проект допоміг мені створити свій стартап.
Мені здається, – підкреслює Єгор Буркін, – лише невеликий відсоток IT-фахівців фактично втратив зв’язок з реальністю і відчуває себе на вершині світу. У мене теж є такі приклади. Наприклад, один колега похвалився тим, як зарозуміло спілкується з рекрутерами, відразу перемикається на «ти», саркастичний і чекає, що за ним побіжать і вмовлять. Ще сумніший приклад, коли людина запропонувала дівчині HR-менеджера завести сексуальні стосунки, А потім нібито погоджується на пропозицію її компанії. Він також переконав її: «чому б і ні, адже ти отримаєш свій бонус, це вигідна пропозиція для тебе». На тлі таких історій ви погодитеся, що відмова від переходу в іншу компанію через те, що її кавові зерна в кавоварці Saeco не такі якісні, як я звик – це вже виглядає дрібницею.
Чим займався Єгор Буркін після початку великої війни?
«На той момент я працював і жив у Києві. 24 лютого я прокинувся від страху, але не здивувався. З початку 2023 року наші керівники рекомендували переїхати до офісів на заході країни на тлі чуток про військову агресію. Напевно, варто додати, що компанія N-iX, де я тоді працював, має представництва крім Києва та Дніпра у Львові, Івано-Франківську та Вінниці. Кілька днів я так і не міг вирішити, їхати зі столиці чи ні. Одну пропозицію від друзів, які збиралися їхати на захід через Горенічі, я відхилив, але, на щастя, вони пішли іншим шляхом, інакше могли потрапити під обстріл. А потім все-таки поїхав потягом до Львова.
Майже весь березень місяць я не міг нормально працювати, напевно, як більшість цивільних українців. Але потім я почав звикати до нових реалій. У плані ефективності все налагодилося зі звільненням Київської області. Але повертатися до столиці я не поспішав. Тим більше, що і зараз я живу у Львові, хоча було б вигідніше повернутися до Києва: ціни на оренду житла там зараз ще дешевші.
Як Буркін зараз допомагає Україні та Збройним силам України?
«По-перше, приблизно 25% свого щомісячного доходу я перераховую волонтерам, зокрема Фонду «Притула» та організації «Повернись живим» (https://savelife.in.ua/). Крім цих великих організацій, у нас з колегами є два підрозділи бійців, яким ми системно допомагаємо: від одягу, буржуйок і засобів від комарів, до дронів, кевларових нашийників, прицілів з тепловізорами, акумуляторних станцій тощо.
Наприкінці 2022 року створив власну компанію Python Tech Solutions: у нас вже понад 20 співробітників. Тобто ми створюємо робочі місця і платимо податки, і вже підписали договір з Міністерством цифрових трансформацій (https://thedigital.gov.ua/), але оскільки є певні перетини з військовою тематикою, я не буду розповідати вам подробиць. Загалом працюємо на нашу перемогу».
Чи правда, що зарплати в ІТ не обговорюються? Це табу?
В IT-сфері існує публічна і негласна заборона на обговорення заробітної плати між співробітниками компанії. Це робиться в першу чергу для створення інформаційної асиметрії, яка може бути корисною під час переговорів про заробітну плату з працівниками та/або перегляду заробітної плати. Бувають ситуації, коли два фахівця виконують абсолютно однакову роботу, але один з них отримує більш високу зарплату, ніж інший, Іноді зарплати відрізняються в 2 рази.
Деякі керівники і навіть юристи IT-компаній стверджують, що інформацію про зарплати не варто поширювати серед співробітників, мотивуючи це тим, що вона є конфіденційною або належить до комерційної таємниці. Насправді, як зазначає Єгор Буркін, це не зовсім так. Ви можете ознайомитися з законами та іншими нормативними актами. У них чітко зазначено, що чисельність працівників підприємств та їх заробітна плата не вважаються комерційною таємницею. Тобто, Ніяких юридичних наслідків може бути після того, як ви розповісте колезі про свої доходи. Але звільнення виключати не варто, адже в правилах внутрішнього розпорядку є правило про нерозголошення.
Українські компанії є підрядниками в сфері IT, але, можливо, є і субпідряд?
По суті, українська аутсорсингова компанія є посередником між фахівцями і клієнтами. При цьому умовна західна компанія, якій потрібен сайт або додаток, не обов’язково є кінцевим бенефіціаром цифрового продукту, тобто тим, хто використовує цю розробку. Вона також може бути посередником, підкреслює Єгор Буркін.
Український ІТ-бізнес також може дозволити собі певні хитрощі. Якщо чітка комунікація між безпосередніми виконавцями (розробниками, дизайнерами і т.д.) і замовником не налагоджена, і таке трапляється, то роботодавець, який попросив у виконавця умовні $ 3000 (плюс податки), може не делегувати замовлення своєму співробітнику, а знайти позаштатних підрядників, які виконають певний комплекс робіт (умовно, частина коду) – за $ 1000. Виконавець, мабуть, сам не займається програмуванням, а за нього все пишуть індійці або пакистанці.
«Такі багаторівневі схеми дійсно можна реалізовувати, – вважає Єгор Буркін. – Інше питання, що якість може бути різною. У цьому сенсі ІТ-сектор має багато спільного з будівельними проектами, де також є підрядники та субпідрядники. На практиці ланцюжки, що ведуть до автора того чи іншого коду, можуть бути дуже складними. Я ніколи не бачив схем з 10 субпідрядниками, але зустрічався з сімома.
IT, професійне вигорання та емоційні проблеми
Навіть при звичному рівні завантаженості IT-фахівці працюють з досить рутинними завданнями. Так, деякі проекти і завдання можуть бути дуже цікавими, але тут багато одноманітності. А якщо додаються численні понаднормові години, то працювати ще складніше. Це може привести до вигорання, яке має серйозні побічні ефекти.
Одним з негативних наслідків такого навантаження є психологічні проблеми. Всі вони вирішують їх по-різному. Багато айтішників активно вживають алкоголь після важкого робочого дня. Хтось пиво, а хтось міцніше – горілка, коньяки, хороший віскі, як у Jack Daniel’s. Іноді це переходить в залежність.
«Я точно знаю, що багато моїх колег і навіть друзі намагаються зняти робочий стрес за допомогою алкоголю, – каже Єгор Буркін. – Зі свого особистого досвіду можу згадати, коли два фахівця досить хорошого рівня буквально напивалися. Ще однією залежністю є легкі наркотики, проте молоді люди частіше до них залежні. Здавалося б, нешкідливий спосіб розслабитися і знизити рівень стресу, але це порушення закону і ризик переходу на дійсно важкі наркотики.
Ще один наслідок роботи – труднощі зі сном. Хтось очікує, що все пройде. Хтось йде до лікаря. Хтось купує в аптеці снодійні – безрецептурні, які мають безліч побічних ефектів.
«Близько 5 років тому у мене близько місяця була безсоння. – зазначає Буркін. «Здавалося, що в житті все так складно. Хтось сказав би мені тоді, що попереду пандемія і повномасштабна війна… Буквально в той же час, коли я займав одну з керівних посад в невеликій компанії, я взяв за правило випивати пару пива під час обідньої перерви. Я відчував, що можу зробити це без будь-яких наслідків. Тепер я розумію, що вчинив дуже нерозумно, принаймні, якщо говорити про приклад для колег. Подумала тоді, що ніхто не помітив, але хіба можна не пропустити характерний пивний запах?
А як щодо сидячої роботи, погіршення зору, набору ваги?
Ні для кого не секрет, що сидіння за столом цілий день може мати значний негативний вплив на наше здоров’я, особливо фізичне. Від проблем із зором до болю в спині і збільшення ваги. Щоб протистояти цим негативним наслідкам, важливо робити регулярні перерви в роботі. Кілька хвилин щогодини, вставати і рухатися. Додатково потрібно стежити за харчуванням, займатися спортом, відвідувати лікарів, в тому числі і для профілактики. Це можуть собі дозволити айтішники, так як у них на все це є гроші – від занять з особистим тренером або консультацій з дієтологом до обстеження всього організму.
Техніки також схильні до певних професійних спотворень. Нерідкі випадки, коли вони настільки зосереджені на роботі, що нехтують іншими важливими аспектами свого життя. Це може призвести до почуття самотності, стресу і навіть депресії. Через це формується актуальний стереотип, що всі розробники – ботаніки. Ні, все різноманітніше, є бодібілдери і учасники Comic-Con (https://comiccon.ua/), і водолази.
Крадуть у IT-фірм?
Якщо фабрики і фабрики вивозять кольоровий метал або готову продукцію, включаючи сировину і готову продукцію, то в IT-компаніях можуть мати місце крадіжки канцтоварів. За словами Єгора Буркіна, керівництво навряд чи приділяє цьому особливу увагу.
«У моїй практиці було кілька випадків, коли співробітники крали комп’ютери з офісу, а потім продавали їх. Наскільки вигідний цей бізнес людині, яка може за півмісяця заробити на новому Apple iMac? А тому за фактом крадіжки слід звільняти, а рекрутери з інших фірм можуть потім з’ясувати причини і відмовитися від такого потенційного кандидата.
Більш характерною для ІТ є крадіжка інтелектуальної власності. Робити що-небудь з написаним кодом,
в тому числі і для перепродажу, сама по собі справа нескладна. При цьому код, написаний для компанії, є інтелектуальною власністю компанії, на яку працює співробітник. Спійманим на цьому айтішникам може загрожувати не тільки звільнення, а й кримінальне переслідування, програвши справу, потрібно буде виплачувати суми з 7 нулями.
Чи допомагають зв’язки в українському IT?
«Я не буду вдаватися до ілюзій. У будь-якому бізнесі зв’язки можуть бути дуже корисні», – каже Єгор Буркін. – Що стосується IT-сфери, то тут часто все дуже банально: можливість людини отримати більш високу посаду залежить не стільки від його навичок або кваліфікації, скільки від того, як він вміє взаємодіяти з менеджерами.
Одна з причин, чому я вирішив створити власну компанію та впроваджувати сервіси машинного навчання та інші проекти на Python, полягає в тому, що я зіткнувся з подібною несправедливістю. Мій колега отримав посаду керівника напрямку, яка мені була обіцяна. Він був просто в дружніх стосунках з директорами моєї попередньої компанії.
Зараз я використовую свої зв’язки, щоб в мою команду приходили розумні, круті хлопці і ми разом робили круті проекти, в тому числі на благо України. І у мене це теж добре виходить».
Які основні плюси і мінуси IT?
Звичайно, головний плюс – рівень заробітної плати, ніяка лірика не потрібна, це розуміють всі. Коли викладач університету заробляє близько 10 000 гривень, а хороший забудовник заробляє не менше 100 тисяч, то про що ще може йти мова. Чесною працею можна накопичити на машину, квартиру, освіту для дітей, комфортно жити, відпочивати і т.д.
Головний мінус – висока конкуренція серед фахівців початкового рівня і професійне вигорання для тих, хто працює в галузі давно.
Розкажіть пару кумедних історій, які пов’язані з IT, але будуть зрозумілі більшості
»Пам’ятаю приклад, коли ми з командою ходили в квест-кімнату Escape Quest у Львові в складі тімбілдингу. Є така хитрість в програмуванні – якщо є якийсь переклад, то рахунок починається не з одного, як прийнято в повсякденному житті, а з нуля. Потім у нас була наступна дивна ситуація через це. На здавалося б, просту загадку, коли нам потрібно було розташувати певні предмети в правильному порядку на полиці, позначеної цифрами «1, 2, 3, 4», ми витратили майже половину часу. Просто четверо дорослих дядьків стояли і «дурні» – де нуль? Нам вже пропонували підказки, але ми нічого і нікого не слухали».
«Ще одна суто професійна річ розробників – це професійна схильність до надмірного ускладнення, пошуку підводних каменів і зайвих деталей. Це не жарт, це справжня проблема, з якою я стикаюся. Наприклад, коли я ще не дуже добре розбирався у Львові і хотів запросити дівчину на побачення, я занадто ретельно обмірковував ситуацію і шукав потенційні проблеми, яких насправді не було. Я думала, куди поїхати, адже ми живемо далеко один від одного, а ні у неї, ні у мене машина немає. Як думати про подальшу прогулянці. А може, спочатку зустрітися ближче до її будинку, прогулятися до кафе, а потім забрати її додому. Загалом, я дуже довго все ускладнювала. Я продумала цілий алгоритм дій, а потім дівчина сказала: я не голодна, давай вип’ємо кави, знаю відмінне кафе. І без планування у нас було чудове побачення».
Які послуги пропонує ваша компанія?
Оскільки починається час реклами, дозвольте по пунктах розповісти, чим ми займаємося:
- розробляємо веб-додатки, тобто сайти під ключ різного функціоналу, створюємо нейронні мережі, сервіси машинного навчання,
- реалізуємо інші проекти BigData;
- розробляти з нуля і оптимізувати серверну частину складних додатків;
- покращувати існуючі цифрові продукти, в тому числі шляхом написання модулів та розширень для раніше створеного програмного забезпечення, веб-сайтів, додатків тощо;
- пишемо програмне забезпечення з нуля, включаючи програми для 3D-моделювання;
- розробляє мобільні додатки для iOS і Android;
- створювати скрипти для ігор;
- інтегрувати ЧПУ у виробничі, банківські та телекомунікаційні системи;
- пожертвувати Збройним Силам України та волонтерам.
А що ще варто знати про компанію і портфоліо проектів Єгора Буркіна?
Ми молода команда з 8 Senior Software Engineer і Team Lead розробників. Крім того, є кілька технічних фахівців «мідлс» і «джуніорс», два дизайнера, менеджери проектів, бізнес-аналітики. Загалом, ми можемо взяти на себе роботи «під ключ» з реалізації різних ІТ-завдань, в тому числі найскладніших. Основна мова програмування – Python, але в команді є досвідчені люди, які знають та працюють з JavaScript та Java, C#, Ruby.
Портфоліо поки що невелике (один проект з Міністерством цифрового розвитку під грифом «секретний»):
- TextScout – це прискорювач контент-маркетингу, який використовує технології штучного інтелекту для генерації контенту з урахуванням вимог SEO.
- SmartSales Predictor – сервіс для прогнозування продажів та оптимізації маркетингових стратегій.
- HealthGuard – це система моніторингу здоров’я, яка використовує алгоритми машинного навчання для аналізу медичних даних та прогнозування ризику певних захворювань.
- ChatBotPro – це інтелектуальний чат-бот, здатний спілкуватися з користувачами, відповідати на їхні запитання та надавати рекомендації за допомогою нейронних мереж та алгоритмів обробки природної мови.
- SentimentAnalyzer – це система аналізу настроїв, яка допомагає оцінити та класифікувати емоційне забарвлення текстових даних, таких як відгуки чи коментарі.
- Recommendify – це персоналізована система рекомендацій, яка використовує методи спільної фільтрації та алгоритми машинного навчання для вибору релевантних продуктів або контенту для користувача.