ТОП-10 документальних фільмів про Землю
Десятка документальних стрічок, які нагадають вам про реальний світ у якому ми живемо, з усіма його прекрасними надбаннями та негативними наслідками. Це привід не тільки дізнатися більше про наш спільний Дім, але й задуматися над звичними речами, явищами та вчинками, які ми зазвичай сприймаємо як належне.
Окрім цього, документальні фільми – це неймовірний інструмент навчання і розширення знань у важливих питаннях за максимально комфортних умов. Тобто вдома в теплому ліжку.
1. «Барака» (1992)
«Барака» в перекладі з арабської означає «благословення», а в перекладі з перської – «благодіяння» або «блаженство». Саме останнє відчуваєш, дивлячись на кадри, які, в поєднанні зі спеціально написаної для фільму музикою, занурюють глядача в чарівну атмосферу спокою і гармонії. У цьому фільмі немає звичних для глядачів діалогів і закадрового голосу. Немає навіть сюжету. Але за півтори години перед очима проноситься цілий світ: найвіддаленіші і екзотичні місця на планеті змінюються густонаселеними містами, блаженний спокій – хаосом, а дика природа – урбаністичними пейзажами. Творці фільму, Рон Фріке і Марк Меджідсон, разом з командою з трьох осіб за 14 місяців побували в 24-х країнах, щоб показати нам світ у всьому його різномаїтті і красі. Знятий більше двадцяти років тому, фільм справляє на глядачів незабутнє враження навіть сьогодні.
2. «Птахи» (2001)
Тільки-но вийшовши на широкі екрани, фільм моментально став сенсацією. І це не дивно, адже раніше ніхто і ніколи не знімав птахів під час польоту. А ось французу Жаку Перрену і його команді це вдалося. Спеціально для зйомок були розроблені надлегкі літальні апарати, здатні літати зі швидкістю і на висоті птахів. Крім того, вся наявна техніка була максимально вдосконалена, адже часом доводилося знімати в арктичному холоді, в тумані, на болотах. Понад 500 людей з різних країн світу працювали над фільмом цілих чотири роки. Але результат того вартий. Вперше в історії глядачі могли спостерігати за життям перелітних птахів з різних куточків планети, при цьому відчуваючи себе ніби в центрі зграї. У 2003 році картина була номінована на «Оскар» як кращий документальний фільм.
3. «Земляни» (2005)
На відміну від попередніх, цей фільм не рекомендується до перегляду дітям, вагітним і людям зі слабкою психікою, так як в ньому присутні жорстокі сцени насильства над тваринами. Але іншого способу достукатися до глядачів творці картини не знайшли. «Земляни» – документальна стрічка про те, як людина жорстко експлуатує тварин для одомашнення, розваг, наукових досліджень або з метою виробництва одягу і їжі. У 1999 році режисер фільму Шон Монсон почав працювати над соціальною рекламою про стерилізацію домашніх вихованців. Сцени, які він відзняв в притулках для тварин в районі Лос-Анджелеса, настільки вразили його, що він вирішив знімати далі, не обмежуючись одними лише притулками. В результаті на світ з’явився фільм «Земляни», де глядачі можуть побачити «закулісся» розплідників, зоомагазинів, виробничих ферм, боєнь, магазинів, які торгують одягом зі шкіри та хутра, цирків і дослідницьких лабораторій.
4. «BBC: Планета Земля» (2006)
Це найдорожчий і масштабний документальний фільм з коли-небудь створених BBC. На нього було витрачено 16 мільйонів фунтів. Він налічує 11 епізодів, кожен з яких представляє собою масштабне висвітлення різних природних умов на Землі. В кінці кожного 48-хвилинного епізоду присутній 10-хвилинний додаток, який доповнює серію і розповідає про зйомки будь-якої сцени даного фільму. Глядач зможе своїми очима оцінити унікальну красу нашої планети, відвідати темні і незвідані морські глибини, підкорити найбільші гірські вершини і спуститися в глибокі і загадкові печери. Родзинкою цієї документальної стрічки є використання режиму надшвидкісної зйомки і особлива деталізація зображення.
5. «Незручна правда» (2006)
Фільм був знятий за участю відомого американського політика, кандидата в президенти Альберта Гора, який доступною для глядачів мовою розповідав про проблему глобального потепління і про ті серйозні наслідки, які чекають людство в найближчому майбутньому, якщо не обмежити зростання викидів в атмосферу вуглекислого газу, викликаного діяльністю людини. Фільм вийшов в прокат в травні 2006 року, а вже в листопаді його збори перевищили за 20 мільйонів доларів. Американський інститут кіно назвав його однією з найбільших подій року, а сам фільм став першою і поки єдиною документальною стрічкою, що отримала два «Оскара» (за кращий документальний фільм і кращу пісню)
6. «Одинадцята година» (2007)
А до створення цього фільму доклав руку сам Леонардо Ді Капріо. Шанувальники актора знають, що в ранньому дитинстві Лео мріяв стати океанологом або біологом і весь час читав книги про дельфінів і китів. Ставши багатим і знаменитим, він вирішив внести значний вклад у збереження природи і життя в ній. У 2007 році його компанія Appian Way випустила документальний фільм «Одинадцята година», в якому Леонардо Ді Капріо, як і Альберт Гор, розповів про небезпеки глобального потепління та способи реабілітації екосистем нашої планети. «Я б хотів зробити світ кращим – впритул зайнятися проблемами навколишнього середовища, – каже актор. – Це надзвичайно важливо для кожної людини. Наприклад, на даху мого будинку – сонячні батареї. У мене гібридна машина, яка викидає на 75% менше вуглекислого газу, ніж звичайна. Такі ж авто я купив матері, батькові і його новій дружині ».
7. «Століття дурнів» (2009)
Від класичних документальних фільмів творіння Франні Армстронг відрізняється тим, що в ньому дія відбувається в недалекому майбутньому, а саме в 2055 році, коли глобальне потепління вже губить людство: Лондон затоплений, Сідней горить, Лас-Вегас перетворився в пустелю, Амазонські ліси згоріли, Індія постраждала в ядерній війні. Головний герой фільму – неназваний Архіваріус, який вивчає архіви, щоб зрозуміти, коли почалися незворотні зміни і чим вони були викликані. Його мета – залишити послання тим, хто, можливо, виживе. В поле зору Архіваріуса потрапляють історії шести людей, що жили на планеті Земля на початку 21 століття. У 2009 році фільм був номінований на премію British Independent Film Award в категорії «Кращий документальний фільм».
8. «Будинок: Історія подорожі» (2009)
А в створенні цього шедевра брав участь Люк Бессон. У співпраці з всесвітньо відомим фотографом дикої природи Яном Артюс-Бертраном йому вдалося показати красу нашої планети і … наслідки руйнувань, завданих їй діяльністю людини. Весь фільм знімався з вертольота. За 18 місяців знімальна група побувала в 53-х країнах світу. При цьому в деяких країнах, наприклад, в Китаї і Саудівській Аравії, режисерові було відмовлено в проведенні повітряної зйомки. В Індії половина відзнятих матеріалів була конфіскована, а в Аргентині Артюс-Бертрана і його помічникам довелося провести тиждень в тюрмі. Прем’єра фільму відбулася 5 червня 2009 року, у Всесвітній день навколишнього середовища. Картина одночасно транслювалася на найбільших майданчиках 87-ми країн світу. Фільм був створений спеціально як заклик до об’єднання для порятунку майбутнього нашої планети, тому він поширюється безкоштовно. «Та прибуток, яку ми очікуємо від фільму, обчислюється не в доларах або євро, а в кількості людей, які подивляться фільм, які задумаються», – заявив режисер.
9. «Самсара» (2011)
Майже через двадцять років режисер «Бараки» Рон Фріке подарував світові новий шедевр. «Самсара» в перекладі з санскриту означає «безперервний потік» – повторюваний цикл народження, життя, смерті і переродження. Фільм знятий повністю на 70-міліметрову плівку і являє собою півторагодинну подорож по найзахопливішим місцям планети. Дія «самсара» переносить глядача на священні землі і в зони стихійного лиха, в серці промислових об’єктів і природних чудес. Фільм створювався більше 5 років і знімався в 25-ти країнах світу. Протягом декількох років творці фільму намагалися отримати дозвіл знімати в Північній Кореї, але в кінцевому підсумку їм було відмовлено.
10. «Сміття» (2012)
Разом з актором Джеремі Айронсом творці цього фільму вивчають небезпеку забруднення землі, повітря і води відходами і вплив цього забруднення на харчовий ланцюжок і навколишнє середовище. Стрічка розкриває дивовижні факти, що стосуються серйозної загрози нашому здоров’ю. Вона побудована у формі глобальної розмови між Джеремі Айронсом і жителями нашої планети – від Ісландії до Індонезії. Серед співрозмовників – вчені, політики і прості люди, чиє здоров’я і спосіб життя постраждали від проблеми забруднення навколишнього середовища відходами.